Hasan Özen
Hasan Özen
13 Mayıs 2020 Çarşamba 04:54
ASAT GENEL MÜDÜRÜ KURT: “ZAM YAPILMADI, KADEME ARTIŞI UYGULANMADI”

ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, son günlerde sosyal medya ve basında yer alan su faturaları ile ilgili şikayet ve iddialarla ilgili olarak açıklama yaptı. Suya zam iddialarını kesin bir dille yalanlayan Kurt, böyle bir karar alınmadığını ve bu yönle bir uygulama yapıldığını vurguladı. İbrahim Kurt, Nisan ayında faturaların okunmaması nedeniyle Mayıs ayında kademe artışı ile fazla su parası alındığı şeklindeki iddiaların da gerçek olmadığını söyledi. ASAT’ın salgın ile birlikte tüm tedbirlerini aldığını ifade eden Kurt, bu süreçte hiçbir abonenin suyunun kesilmediğinin altını çizdi. Bu süreçteki abone faturaları ve kullanım miktarlarından örnekler gösteren İbrahim Kurt, abonelerin son 4 aylık kullanım miktarının incelendiğinde faturalara yansıyandan farklı herhangi bir rakamsal tutarsızlık olmadığının görüldüğünü aktardı. Gelen şikayetleri oluşturdukları 25 kişilik bir teknik ekiple takip ettiklerini ifade eden Kurt, teknik ekibin vatandaşların ayağına giderek, tespit yaptığını, gerekli açıklamayı yaptığını varsa bir yanlışlığı da hemen düzelttiğini anlattı.
SU TÜKETİMİ ARTTI
Pandemi sürecinde insanların evde olduğunu, hijyen şartlarının ve su kullanım alışkanlıklarının değiştiği vurgulayan ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, buna bağlı olarak su tüketiminin de arttığını belirtti. Kurt, Nisan ayında su tüketiminin artması nedeniyle su üretiminde günlük 53 bin metreküp artışa gidildiğini söyledi. Bu süreçte bir taraftan 24 saat kesintisiz su sağlamak bir taraftan da yeni yatırımları yapmak zorunluluğu doğduğunu kaydeden Kurt, “Bu anlamda yatırım bütçemizden tasarruf etme imkanımız bulunmamaktadır” dedi.
GİDERLER ARTTI
ASAT’ın Antalya’da yaşayan herkese sağlıklı, sürekli ve kaliteli su hizmeti sağlayan, bu nedenle koruması ve desteklemesi gereken siyaset üstü bir kurum olduğunu ifade eden İbrahim Kurt şunları söyledi: “ASAT’ın Ekim - Mayıs aylarında elektrik tüketimi aylık ortalama 18 milyon TL, yaz aylarında ise 24-25 milyon TL’dir. Bu giderlerimiz sabittir ve bu giderlerimizde faturalandırmada öteleme olmadığı gibi ödenmemesi halinde aylık yüzde 2 gecikme zammı ödenmektedir. 2019 yılında enerjiye toplam 250 milyon lira ödedik. Bunun yanı sıra kullandığımız kimyasallar ve suda kullandığımız klor giderleri dövize bağlı olması nedeni ile sürekli artmaktadır. ASAT’ın tek geliri su ve atıksu geliri olup, İller Bankasından gelen paylar da geçmiş borçlardan ve ilçelerden devir eden borçlardan dolayı kesilmektedir. Maaşlarımızın yarısını dahi karşılamamaktadır. Tüm bunları değerlendirdiğimizde giderlerimiz sabit ve dövize bağlı artış göstermekte iken gelirlerimiz ise Mart ve Nisan ayında yüzde 50’ye yakın eksiye düşmüştür.”
ZAM YOK, DÜŞÜNÜLMÜYOR
Tüm bu giderlere rağmen suya herhangi bir zam, kademe artışı yapılmadığını ve yakın zamanda da yapılmasının düşünülmediğini açıklayan ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek’in talimatıyla pandemi başladığı günden itibaren suyu kesilmiş olanların suyu açılmış ve borçtan dolayı su kesimi yapılmamıştır. Bugüne kadar bundan 100 bine yakın abone faydalanmıştır. 15 bine yakın alacaklı olduğumuz ve icra takibinde olan abone işlemleri ile ilgili bütün takiplerimiz durdurulmuştur” dedi.
711 BİN ABONEDEN TAHSİLAT YAPILMADI
Salgının artmasını önlemek, çalışanların ve vatandaşların sağlığını korumak için Nisan ayında sayaç okunmadığını ifade eden Kurt, “Bunlar yapılırken kamuoyuna açıklama yapılmış, sayaçların ilk okumasında mahsuplaşma yapılacağı ifade edilmiştir. Nisan’da verilen ortalama yüzde 80’in kalan yüzde 20’si ilk okumada eklenmiş ve tüketimin de artması nedeni ile faturalar farklı olmuştur. Nisan ayında 1 milyon 310 bin aboneden 597 bine yakını ödemede bulunmuş. 711 binin üzerindeki aboneden tahsilat sağlanmamıştır. Tekrar söylüyorum, ASAT ne yeni bir zam yapmıştır ne de Nisan’da sayaç okunmamasından kaynaklı kademeli fiyat artışı yapmıştır” diye konuştu.

Tüm şikayetleri değerlendirdiklerini anlatan İbrahim Kurt, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bize sosyal medya, çağrı merkezimiz Alo ASAT 185 ve diğer iletişim kanallarından ulaşan tüm vatandaşlarımızın şikayetlerini teker teker cevaplayacağız. Telefon ile izah edeceğiz, varsa yanlışlıklar düzelteceğiz. İkna edemediklerimizi de ziyaret edip zam ve kademeli artış olmadığını birebir anlatacağız.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol