Hasan Özen
Hasan Özen
02 Mayıs 2019 Perşembe 14:12
MÜNAZARA YARIŞMASININ FİNALİ NEFES KESTİ

Öğrencilerin düşüncelerini planlı bir sunum halinde topluluk karşısında ifade etme, araştırma, karşıt düşünceleri dinleyerek analiz etme ve pratik düşünme yeteneklerini geliştirmeye yönelik düzenlenen, ortaöğretim okulları kategorisinde toplamda 41 okulun katılımı ile gerçekleştirilen ve elemeleri beş hafta süren münazara yarışmalarında okullar kıyasıya mücadele ettiler.
Yapılan yarışmalar sonucunda Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi tüm rakiplerini eleyerek finale adını yazdıran okullar oldu.
Ortaöğretim okulları arası münazara yarışmasının finalinde Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesinin öğrencileri “Yapay zeka konusunda yapılan çalışmalar insanlığın yararınadır” tezi ile,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesinin öğrencileri“Yapay zeka konusunda yapılan çalışmalar insanlığın yararına değildir” fikrine karşı seçici kurulu ikna etmeye çalıştı.
Münazara yarışmalarının finalinde seçici kurul, öğrencilerin konuya hakimiyeti, Türkçeyi kullanma, örnekleme ve tanık gösterme, vurgu, tonlama, beden dilini ve zamanı etkili kullanma konularında öğrencileri değerlendirdi.
Seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda, büyük bir çekişmeye sahne olan ve  çok az bir farkla birincinin belirlendiği yarışmada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesinin öğrencileribirincilik ipini göğüslerken, Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi ise ikinci oldu.
Ödül töreni öncesinde konuşan İl Milli Eğitim Müdür V. Abdurrahman Kurt, her iki ekibinde düşüncelerini çok iyi sunumlarla savunduğunu belirterek önemli olanın bu tür yarışmalarda alınan sonuçtan daha çok ortaya çıkarılan ürünün olduğunu söyledi. Abdurrahman Kurt, “Önemli olan öğrencilerimizin bu platformlara çıkarak kendilerini ifade edebilmesidir. Yarışmanın neticesinde mutlaka bir birinci, bir ikinci olur. İki ekibimizin öğrencileri de gönüllerimizin birincisidir. Ben yarışmada emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor başarılar diliyorum” dedi. 
Program, yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol