Hasan Özen
Hasan Özen
25 Temmuz 2019 Perşembe 11:16
Türkiye’nin İlk ve Tek Programını Tanıttılar

Bu yıl ilk kez öğrenci alacak, Türkiye’de atık yönetimi üzerine ilk olma özelliği taşıyan programa ilişkin bilgiler veren Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Yusuf Alparslan Argun “Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde insan sağlığını ve çevre kirliliğini önleyici tedbirlerin önem kazandığı günümüzde, atık yönetimi üzerine bilinçli ve yetkin bir eğitim sağlamak artık zorunluluk olmuştur. Bu çerçevede Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu, açtığımız programla güçlü öğretim kadromuz ve oluşturulan ders müfredatıyla atık yönetimi teknisyenleri yetiştirme amacındadır.” dedi.
Atık Yönetimi Programından mezun olacak öğrencilerin kamu ve özel sektör başta olmak üzere birçok alanda istihdam edilebileceğini vurgulayan Öğretim Görevlisi Argun “Ülkemizin de dâhil olduğu uluslararası çevre protokolleri ve ülkemizde yürütülen “Sıfır Atık”projesinin de etkileriyle programın önemi ve gücü her geçen gün daha da artacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerel yönetimler, sanayi kuruluşları, kamu ve özel hastaneler, geri dönüşüm tesisleri, inşaat firmaları ve fabrikalar başta olmak üzere öğrencilerimiz birçok sektörde iş bulma imkanına sahip olacaklar.” şeklinde konuştu.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten İl Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Kurt, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlayan “Sıfır Atık” projesiyle bu alanda örnek çalışmalar gerçekleştirildiğini söyleyerek bu programın da ilimiz ve bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin atık yönetimine dair katkılar sunacağını ifade etti. Çevre bilincinin kazandırılması için anasınıflarından başlayarak tüm eğitim kademelerinde yıl boyu faaliyetler gerçekleştirildiğini söyleyen İl Müdürü Kurt, bu çerçevedeilimizde açılan, akademik eğitim sağlayacak ilk ve tek atık yönetimi programının tercih döneminde öğrenciler tarafından değerlendirilebileceğini dile getirdi.
Ziyaret günün anısına çekilen fotoğrafın ardından son buldu.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol