Hasan Özen
Hasan Özen
11 Ocak 2019 Cuma 17:06
Vali Gül turizm sektörü temsilciler ile bir araya geldi. Vali Gül, “Şehrin marka değeri artarsa herkes kazanır”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ev sahipliğinde kentin turizminde söz sahibi olan temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirilen toplantıda sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerini dinleyen Vali Gül, şehrin marka değerinin artmasının hem kente hem sektöre kazanç olarak döneceğini kaydetti.
 
Şehrin ve bölgenin kültürel zenginliklerle dolu olduğuna vurgu yapan Vali Gül, bu değerlerin kente ayrıcalık kattığını ifade etti.
 
Toplantıda özellikle sertifikasyonlandırmanın önemine değinen Vali Gül, işletmelerin sertifikasyonlandırılark hizmet kalitesinin de alınan sertifikaya eş değer artması gerektiğini söyledi. Vali Gül, “plajlardaki mavi bayrak mantığıyla işletmelerde sertifika verilmeli, sertifika verilen işletmelerde de ciro üzerinden pay alınmalı ve bunun karşılığında tanıtım ve hizmet sağlanmalı. Sertifikayı görenin o yerin prestijli bir yer olduğunu bilmesi gerekiyor” dedi.
 
Sektör temsilcileri tarafında kalifiye personel sıkıntısı çekildiğinin dile getirildiği toplantıda konuya açıklık getiren Vali Gül, insanların bu işe meslek olarak bakmadığını bunun için rol model olacak aşçıların, gurmelerin getirilerek mesleğe özendirilmesi gerektiğini bildirdi.
 
Kentin tanıtımının yapılabilmesi için rehberlerin yetiştirilmesi gerektiğini belirten Vali Gül, “Hem yabancı dil bilen hem de gelen turiste kenti en iyi şekilde anlatacak, tanıtacak rehberlerin gerekirse özel kurslar açılarak yetiştirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
Karkamış üzerinde yoğunlaşılmalı
 
Farklı kuş türleri bulunan doğası hayranlıkla izlenilen Karkamış’ın Gaziantep turizmine kazandırılmasının önem arz ettiğini belirten Vali Gül, “Gerekli altyapı ve yatırım çalışmaları yapılarak Karkamış üzerine yoğunlaşılmalı, Karkamış kent turizmine kazandırılmalı” dedi.
 
Mutfak, Musiki, Mimari önemli
 
Mimari, mutfak ve musikinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Vali Gül, konakların restore edilerek prestij merkezleri olarak kullanılmasının önemli olduğunu söyledi. Gastronominin var olan önemli bir güç olduğunu ve ikindi sazının muhafaza edilerek dışarda olmayanın aktif hale getirilmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Panorama Müzesi iyi değerlendirilmeli
 
Gaziantep savunmasının anlatıldığı Panorama Müzesinin turizm anlamında iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Gül, bir şehir yoktur ki beşte biri şehit düşsün, böyle bir mücadele yapılsın diyerek bunun iyi tanıtılması gerektiğini ifade etti.
 
Eğitim, denetim, sertifikasyon, takip, tanıtım olmak üzere birçok konuda görüş alışverişinde bulunulan toplantı sonrasında sektör temsilcileri ile alınan kararların uygulanması noktasında hemen harekete geçileceği üzerinde duruldu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol