Hasan Özen
Hasan Özen
03 Ocak 2019 Perşembe 12:24
SURİYELİ AİLEYE VALİ GÜNDÜZÖZ’DEN ZİYARET

Hafta sonu Cumartesi günü aileyi ziyaret eden Vali Gündüzöz’ü, İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Işık ve Said ailesi karşıladı.
 
İlimizde misafir ettiğimiz 1375 Suriyeli’den biri olan baba Nur Said, Halep’ten geldiklerini ve 5 yıldır Türkiye’de ikamet ettiklerini belirterek Sayın Valimiz tarafından gerçekleştirilen bu ziyaretten dolayı ailece büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. 7 çocuğu olan 38 yaşındaki baba Nur Said, 27 yıldır asansör sektöründe çalışan ve 10 yıldır da ilimizde ikamet eden Konyalı Turgay Ünal’ın sahibi olduğu Asansör Şirketinde çalıştığını ve patronunun da kendisine çok yardımcı olduğunu belirtti.
 
Bir süre aile fertleri ile sohbet eden Sayın Valimiz burada yaptığı konuşmasında; “Türkiye’de 3.5 milyon Suriyeli kardeşimiz var. Bunun dışında diğer misafirlerimizi de hesaba karatsak 5 milyon civarında ülkemizde böyle misafirimiz var. Gönül arzu eder ki kendi memleketlerinde huzur içerisinde, mutluluk içinde bu ailelerimiz yaşasınlar. Ama maalesef kendilerini demokrat olarak tanımlayan, insan haklarına saygılı olduğunu söyleyen batılı devletler, bizim Müslüman coğrafyamızdaki insanları huzursuz etmek için sinsi planlar yapıyorlar. Aslında demokrat ve insan haklarına saygılı da olmadıkları anlaşılıyor.
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Türkiye bu zulme karşı dik duruşuyla, Suriyeli kardeşlerimizin yanındaki insani duruşuyla tarihe bir not düşmekte. Biz kardeşlerimizi aç-açık bırakmamak için Türkiye Cumhuriyeti olarak ve Türk vatandaşları olarak elimizden geleni yapıyoruz.
 
Geçmişten gelen, kendi dininden kaynaklanan merhamet duygusu var bu millette. Batılılara da iyi bir ders veriyor. Türkiye’nin bu yükselen sesi zaten Müslüman coğrafya ’da çok iyi bir şekilde duyuluyor. Ben kardeşlerimize bundan sonra da sahip çıkacağımızı ifade etmek istiyorum. Gelen bu kardeşlerimizin çocuklarının iyi bir eğitim alması, sağlık hizmetlerinden yararlanması gibi pek çok husus ayrı ayrı ele alınmakta. Türkiye’nin bu konuda yapmış olduğu çeşitli programlar var. Eğitim olsun, sağlık olsun diğer alanlarda entegrasyon noktasında iyi noktaya geldik.
 
Kıymetli kardeşlerimizin, Türkiye’de huzur içinde yaşamalarını temin etmeye çalışıyoruz. Biz millet olarak komşuluk duyguları yüksek, yardımsever bir milletiz. Onun için memnuniyetle görüyoruz ki, Konya’dan çıkan bir kardeşimiz gelmiş burada asansör sektöründe hizmet veriyor, bir yatırım yapmış. İnsanlığına ve ustalığına güvenerek de Suriyeli bir kardeşimizi kendi yanında çalıştırarak, ona sahip çıkmış. Hem devletimiz, hem milletimiz ali cenap bir millet. Bu hususta fedakârlık gösteriyor.
 
İnşallah, Dünya’da ki zulüm biter. Bu kendini demokrat gösterip, insanları evlerinden/yuvalarından eden, çocukları yetim/öksüz bırakan güçlere karşıda Türk milletinin,  Türkiye’nin yükselişi devam eder ve mazlum milletlerin yanında olmaya devam ederiz.
 
Ben, bugün bu güzel ailenin yanında olduğumdan dolayı çok mutluyum.” dedi.
 
Ziyaret, Sayın Valimizin aile üyeleriyle toplu hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol