Hasan Özen
Hasan Özen
09 Ocak 2019 Çarşamba 11:10
Girişimci Kadınlara Mikrokredi Desteği

Öğretmenevi Nurcihan Velicangil Konferans Salonunda düzenlenen programa başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere, Milletvekili Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Mütevelli Heyeti Başkanı ve Mikrokredinin Türkiye’deki Kurucusu Aziz Akgül, kurum müdürleri ve girişimci kadınlar katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi sonrası TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Aziz Akgül, girişimci Keziban Kara, girişimci Kamuran Özçelik ve Vali Hasan Şıldak konuşma yaptılar.
 
Konuşmalar sonrası Vali Hasan Şıldak ve protokol üyeleri tarafından Mikrokredi Finans desteğinden faydalanan 15 girişimci kadına temsili çeklerini takdim edildi. 
 
Vali Hasan Şıldak programda yaptığı konuşmada; “Mikrokredi 2003 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile başlatılmış olan ve şu anda da desteklerin sürdüğü özellikleri olan bir proje. Geri dönüşü olan hibe niteliği taşımayan küçük miktarlarda kadın girişimcileri ayakta tutunmaya, kendi ayakları üzerinde durmayı sağlayıcı çok yerinde bir proje. Bu manada ilimizde de bakıyoruz bugüne kadar toplam 1500 kişi bu projeden yararlanmış. Türkiye Mikrofinans Şubesi Burdur’da 2009’da yılında açılmış. Şu anda da 453 mikro girişimci kadın programdan yararlanıyor. Burada dönüş oranının yüzde 100 oluşu ayrı önem kazandırıyor.  Demek ki Türk kadını girişimci ruhuna sahip, bu cesareti bünyesinde barındırıyor. Aldığı krediyi de geri dönüşümü sağlayacak kudrete sahip, cesareti ve girişim gücü var. O imkan sağlanırsa yapabiliyor. Bu manda biz bu faaliyetleri İlimizde Valiliğimizin de destekleri ile bilhassa özel idaremiz, destek ve koordinasyonu sağlayınca az önce konuşmayı yapan hanımefendinin bahsettiği gibi  10.000 TL 4 sıfırlı rakamları talep eder bir vaziyete getirmeyi istiyoruz. Kendi işini yapanların Dünya’da en zengin kişilerden biridir diye düşünüyorum. İş yeri sahibi olmak, bir iş yeri, bir atölye, satış ünitesi her neyse kendine ait bir yeri, kendi iradesi ile, kendi cesareti ile sürdürebilmesi ayrı bir olay olsa gerek. Bu projeden faydalanan, katkı koyan, bu salonda bulunanları tek tek kutlamak istiyorum” diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol