Hasan Özen
Hasan Özen
20 Mart 2020 Cuma 12:21
SALGINDAN KORUNMAK İÇİN KORUYUN

Sağlık Bakanlığının aldığı önlemlere destek verdiklerini belirten İbrahim Dal; “Çin’de ortaya çıkan ve daha sonra neredeyse tüm dünyaya yayılan “Koronavirüs” adı verilen salgın beklenildiği üzere ülkemize de gelmiş bulunmaktadır. Hava ve damlacık yoluyla bulaşma hızı oldukça yüksek olan ve ciddi solunum yolu problemlerine sebep olan bu salgına karşı tedbirli olmak her birimizin vatandaşlık görevidir. Bu minvalde sağlık bakanlığımızın öncülüğünde alınan kararların ve uygulanan tedbirlerin oldukça yerinde olduğunu ve Saadet Partisi Gençlik Kolları olarak alınan tüm önlemlere her sağduyulu vatandaşımız gibi destek verdiğimizi ifade etmek isteriz.” dedi.

İbrahim Dal, vatandaşları salgını önlemek için alınan tedbirlere hassasiyet gösterilmesini isteyerek; “Halkımızın bu meseleye gereken özeni göstereceğinden kuşku duymuyoruz. Salgın tehlikesi devam ettiği sürece kişisel hijyen konusuna özen göstermeye, zorunlu olmadıkça kamusal alanlara girmemeye ve dışarı çıkmamaya, ateş, öksürük ve solunum zorluğu belirtileri olanların en yakın hastaneye başvurmaya veya salgına tahsis edilen 184’ü aramaya, yurtdışından gelen vatandaşlarımızın 14 gün kuralına riayet ederek kendilerini izole etmesine ve bakanlığımızca alınan tüm kararlara hassasiyet göstermeye tüm halkımızı davet ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Toplantılarını internet üzerinden yapmaya devam ettiklerini belirten Dal, “Saadet Partisi olarak da en başından beri alınan tedbirler doğrultusunda hareket ettiğimizi belirtmek isteriz. Halkımızın sağlığını tehlikeye atmamak amacıyla gereken bütün önlemler partimizce alınmıştır. Bu süreçte yapılacak olan ulusal ve yerel bazda tüm kitlesel programlarımız ertelenmiştir. Olağan çalışmalarımız ve toplantılarımız internet ortamında yapılmaya başlanmıştır. Genç Saadet olarak bizler de bu süre boyunca çalışmalarımızı alınan tedbirler doğrultusunda revize etmiş bulunmaktayız. Başta teşkilat çalışmalarımız olmak üzere tüm aktivitelerimizi internet ortamında, sosyal medya aracılığıyla ve interaktif bir şekilde yapmaya devam edeceğiz. Salgın süresince bizim için her biri birbirinden değerli gençlerimize yönelik çalışmalarımızı tedbirlere riayet ederek aksatmadan sürdüreceğiz.” dedi.

Hükümeti duyarlılığa davet eden İbrahim Dal, “Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere bakanlığımızın aldığı kararlar oldukça isabetlidir. Ancak bu süre içerisinde halkımızın hane masrafları artacak ve birçok vatandaşımız ekonomik olarak zor bir süreçten geçecektir. Ticari olarak kayıplar meydana gelecek ve halkımızın büyük çoğunluğunu etkileyecektir. Bu kayıpların bir nebze de olsa telafi edilebilmesi için Genel Başkanımızın da çağrısı doğrultusunda vergi indirimleri, Bağ-Kur ödemelerinin ertelenmesi, kira yardımı gibi ekonomik destekler ile esnafın, işçinin, asgari ücretlinin yani halkın kendisinin ekonomik olarak desteklenmesi, diğer tedbirler kadar önem arz etmektedir. Salgından etkilenen diğer ülkelerde uygulanan ekonomik tedbirlerden vatandaşımızın da faydalanabilmesi için hükümetimizi buradan bir kez daha bu konuya duyarlı olmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullanadı.
İbrahim Dal açıklamasını şöyle bitirdi. “Bu zorlu süreci atlatabilmek için Sağlık Bakanlığı’mızın 14 Kuralını hatırlatmakta fayda görüyoruz, ülke olarak en kısa sürede bu tehlikeyi de atlatmayı umuyoruz. Lütfen, ‘SALGINDAN KORUNMAK İÇİN KORUYUN.’ Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyoruz;
1- Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.
2- Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe
koyun.
3- Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
4- Kıyafetlerinizi 60-90°C’de normal deterjanla yıkayın.
5- Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık
kuruluşuna başvurun.
6- Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
7- Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.
8- Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille
kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
9 – Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
10- Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve
deterjanla her gün temizleyin.
11- Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
12- Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin,
maske takmadan dışarı çıkmayın.
13- Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın.
14- Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin. “                         
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol