Hasan Özen
Hasan Özen
03 Ocak 2019 Perşembe 13:50
“YENİ UFUK: OTOMOTİVDE İMALAT SANAYİ PROJESİ” TANITILDI

Ramada Otelde düzenlenen programa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Vali Yardımcısı ve Arifiye Kaymakam Vekili Bekir Dınkırcı, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Çatalbaş, MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu ve ilgili sektör temsilcileri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile projenin gerçekleştirileceği SATSO Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin tanıtım videoları da gösterildi.

“ANA ELEMAN YETİŞTİRME ARZUSUNDAYIZ”

Özellikle sektör temsilcilerinin ihtiyaç hissettikleri ana eleman yetiştirme noktasında kendilerinden yoğun bir şekilde talepte bulunduklarını ifade eden İl Müdürü Durmuş, “Mesleki ve Teknik Liselerimizde, ilimizdeki sektörlerin ihtiyaç duydukları bölüm, alan ve dallarda eğitimler verilmektedir. Öğrencilerimizin bu okulları tercih etmelerindeki en önemli etmen ise, mezun olduktan sonra iş garantisinin olduğunu düşünmesidir. Eğer bu okullardaki öğrencilerimizin tamamı bu düşünceyle hareket ederse, ilimizdeki nitelikli istihdama büyük katkı sağlamış oluruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ekip arkadaşlarımız ile birlikte, ilimizdeki sektörlerin ihtiyaç hissettiği insan kaynağını sağlama noktasında tüm paydaşlarla işbirliği yaparak bunu gerçekleştirmeye hazırız. Gelişen ve değişen teknoloji ile beraber ihtiyaç ile arz ve talepler de değişiyor. Bununla birlikte öğrencilerimizi de bu sürece adapte etmek için gayret göstermemiz gerekmektedir. Mesleki ve Teknik Liselerimizde okuyan öğrencilerimiz atölye ya da laboratuvardan çıkıp, işgücü piyasasında staj yaparken de alanını daha iyi anlayabilmek için büyük bir desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu desteği onlara hep birlikte verebilirsek, hem nitelikli işgücü ihtiyacını karşılayabilir hem de öğrencilerimizi doğru yönlendirmiş oluruz.

Her projede ve faaliyette Sayın Valimizin desteklerini yanımızda hissetmek, bizlere büyük güç ve mutluluk veriyor, ayrıca bu projede işbirliği yaptığımız ve bizlere desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederiz” dedi.

“BU PROJE İŞBİRLİĞİNİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİSİ”

İşbirliğinin güzel bir örneği olan bu projenin tanıtım toplantısında birlikte olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hazırladığı, Ticaret ve Sanayi Odamızın ortak olarak belirlendiği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansımızın destek verdiği, Toyota Otomotiv, Başak Traktör ve Otokar firmalarının da paydaşlar olarak belirlendiği bu güzel projenin ilimize hayırlı olmasını diliyorum. En önemli hedeflerimizden birisi olan kalkınmanın vazgeçilmezi, üretim yapmaktır. Üretim için sanayi gerekiyor, sanayinin en önemli ihtiyacı da kalifiye eleman temini olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer bu projenin paydaşları olan okullarımız ve sanayi kuruluşlarımız ortak bir gayede birleşir, çalışmalarını birlikte yürütürlerse, ihtiyaç duyulan elemanı yetiştirmede de en iyisini yapma gayretimiz oluşur. Bu projede bunu hissedebiliyoruz. Okullarımız sanayinin ihtiyaç duyduğu elemanı daha okulun ilk gününden itibaren değerlendirerek, istek ve amaçlara uygun yetiştirmeyi planlayabilirlerse, her şey bir arada gerçekleşmiş olacaktır.

“SANAYİ ALANINDA GÜÇLÜ OLMALIYIZ”

Her husus birbirine bağlı olarak, zincirin halkaları olarak gelişme gösterecektir. Elemanlar sanayimizi destekleyecek, sanayi üretimi artıracak, üretim kalkınma hedeflerimizde bize yardımcı olacaktır. Bu zor coğrafyada güçlü olmanın yolları buralardan geçiyor. Eğer biz sanayimizde güçlüysek, bu zor coğrafyada ayakta kalabiliriz. Bunu sağlayabilmemiz için eğitime de sanayiye de büyük görev düşüyor.

Bu projenin hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik ederken, güzel bir işbirliği çerçevesinde hayata geçirilmesi için destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Doğu Marmara Kalkınma Ajansının 2018 Mali Destek İmalat Sanayine yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Programı kapsamında başvurusu kabul edilen projenin tanıtımı yapılırken, bu sayede eğitim sistemine yeni bir ders kazandırılıp, modern üretim sistemlerine uyumlu mesleki eğitimin planlanması hedefleniyor. Otomotiv firmalarının da destekte bulunacağı proje ile ayrıca, özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli imalat ve bant işçiliği alanında ana eleman yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol