Hasan Özen
Hasan Özen
03 Ocak 2019 Perşembe 14:32
VALİ ERİN, SURİYELİ KANAAT ÖNDERLERİYLE GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Valilik toplantı salonunda, Vali Erin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Eyup Sabri Kirişçi ile Şanlıurfa’da yaşayan Suriyeli kanaat önderleri katıldı.
Suriyeli kanaat önderlerine hitaben bir konuşma yapan Vali Erin, Suriye’nin kuzeyinde yaşanan terörist işgaller, Türkiye Cumhuriyeti’nin Fırat’ın doğusuna yapmayı planladığı askeri operasyon ve ABD’nin Suriye’deki askerlerini çekeceği açıklamalarının ardından başlayan gelişmeleri değerlendirerek, “Bu topraklar üzerinde yaşayan insanları rahat bırakmıyorlar. 100 senedir oyun kuruyorlar ve bizi de oraya buraya savuruyorlar. Bu toprakları savaşa ve kargaşaya mahkûm ediyorlar: artık başkalarının kurduğu oyunu oynamayarak, kendimiz oyun kurmalıyız. Onlar bize tabi olmalı. Ölüm, zulüm ve göçlerden ancak bu şekilde kurtulabiliriz” dedi.
Bölgede yaşayan halkların sırt sırta vermesini, güç birliği yaparak kenetlenmiş şekilde hareket etmesi gerektiğini kaydeden Vali Erin, 2011 yılından bu yana Şanlıurfa’ya ve Türkiye’ye sığınan Suriyeli mazlumlara paylaşımcı bir anlayışla kucak açıldığını belirterek, şunları söyledi: 2011’de bu yana ülkemize gelen kardeşlerimizin her birinin huzur içinde yaşaması için gayret ettik. İmkânlardan istifade etmeleri için çalıştık ve bu anlamda çalışmalarımız devam ediyor. Sağlıktan eğitime, istihdamdan barınmaya kadar her alanda önemli projeler hayata geçiriliyor. Suriyeli kardeşlerimiz de çok iyi biliyorlar ki bizim hiçbir zaman sömürgeci bir zihniyetimiz olmadı. Hep paylaşmayı, birlikteliği tercih ettik. Bugün de Türkiye’de yaşayan siz kardeşlerimizle her şeyimizi paylaşıyoruz. Bu bizim başta insani ve vicdani sorumluluğumuz. Bundan da ötesi aynı dinin mensuplarıyız ve bizler gerçekten de kardeş olan iki milletiz.
Türkiye’nin, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte operasyon yaptığı yerlere huzur geldiğini, başka ülkelerde yaşayan Suriyeli çok sayıda muhacirin kendi topraklarına döndüğünü hatırlatan Vali Erin, “Bundan sonraki operasyonlarla da terörden temizlediğimiz topraklara hizmet götürmeye başlayacağız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi, er geç bölgeyi terörden temizleyecek ve bir daha kirletmelerine müsaade etmeyeceğiz. Ülkemize tehdit olmalarına izin vermeyeceğiz. Terörden temizlediğimiz ve hizmet götürdüğümüz toprakların asıl sahiplerine teslim edilmesi için devletimiz gerekli ortamı hazırlıyor. Fırat’ın doğusunda olacak olan da budur” diye konuştu.
 
SURİYELİLER: TÜRKİYE SON KALEMİZ
Vali Erin’in konuşmalarını dinledikten sonra düşüncelerini dile getiren Suriyeli kanaat önderleri ise, “Bugüne kadar gösterdiğiniz misafirperverliğiniz, ev sahipliğiniz ve yardımlarınız için şükranlarımızı sunuyoruz. Biz Suriyeliler, başka ülkelerde mülteci konumunda, büyük sıkıntı içinde yaşarken Türkiye’de kendimizi kardeşlerimizin evinde hissediyoruz. Özellikle Şanlıurfa’da yaşayan Suriyelilerin birçoğu, buradaki insanlarla zaten akrabalar. Suriye’de ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri çok iyi biliyoruz. Yapılan düşmanlık aslında İslam’adır. Türkiye, bizim son kalemizdir. Bu yüzden birliğimizi daha da güçlendirmeliyiz. Çanakkale’de olduğu gibi, önümüzdeki zorlu sınavları da sabır ve birliktelikle geçeceğimize inanıyoruz” diye konuştular. (410)
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol